Táto stránka používa cookies za účelom zlepšenia funkcionality. Viac info Súhlasím

Sú priesvitné strojčeky bezpečné pre tehotné ženy?

Sú priesvitné strojčeky bezpečné pre tehotné ženy?

Priesvitné strojčeky sú obľúbenou alternatívou tradičných kovových strojčekov. Tento spôsob narovnávania zubov je diskrétny a pohodlný. Ak ste v súčasnosti tehotná alebo plánujete otehotnieť, možno sa pýtate, či sú pre vás neviditeľné strojčeky bezpečnou voľbou.

Neviditeľný strojček v tehotenstve

Ortodontická liečba neovplyvňuje tehotenstvo ani normálny vývoj dieťaťa, takže je absolútne bezpečné začať s touto liečbou počas tehotenstva. Prvou zásadnou vecou v súvislosti s ortodontickou liečbou počas tehotenstva je uistiť sa, že zdravie vašej ústnej dutiny je v poriadku. Je preto potrebné absolvovať zubné prehliadky a ošetrenia. Následne možno začať s procesom narovnávania zubov – či už kovovým, alebo priesvitným strojčekom. Ak je potrebné röntgenové vyšetrenie, musí sa vykonať ešte pred počatím dieťaťa, pretože počas tehotenstva je röntgenové vyšetrenie prípustné len v ojedinelých prípadoch.

Počas tehotenstva možno z pohľadu ústneho zdravia očakávať:

  • zvýšené riziko zápalu ďasien – spôsobené hormonálnymi zmenami;
  • eróziu zubov – spôsobenú rannými nevoľnosťami a zvracaním;
  • zvýšenú kazivosť zubov – spôsobenou suchosťou v ústach, či zmenami v starostlivosti o ústnu dutinu.

Hormonálne zmeny v tehotenstve spôsobujú, že ďasná majú zvýšenú reakciu na zubný mikrobiálny povlak. To znamená, že kým rovnaké množstvo plaku a zubného kameňa by u osoby, ktorá nie je tehotná, spôsobilo len nepatrnú gingivitídu (zápal ďasien), u tehotnej ženy vytvára oveľa závažnejšiu formu gingivitídy a opuch ďasien. Aby sa predišlo vážnemu poškodeniu a ochoreniu ďasien, je veľmi dôležité dôkladné čistenie zubov zubnou kefkou, medzizubnými kefkami a ústnymi vodami. Preto je pri narovnávaní zubov v tehotenstve potrebné zvoliť takú formu liečby, ktorá umožní najlepšiu ústnu hygienu. Kovové strojčeky sú známe tým, že majú zvýšené nároky na čistenie ústnej dutiny, a teda zvyšujú riziko ochorenia ďasien. Ak sa k tomu pridá aj tehotenský faktor, vedie to k vzniku nepríjemných pocitov v ústnej dutine vrátane krvácania a opuchu ďasien. Priesvitné strojčeky sa v tomto ohľade javia ako ideálne, pretože sú odnímateľné, a teda je možné ich počas jedenia a pitia z úst vybrať a po vykonaní dôkladnej ústnej hygieny opätovne na zuby nasadiť.

Ranné nevoľnosti v tehotenstve sú dobre známe. Je to nepríjemný jav a rôzne ženy majú rôzne úrovne týchto ťažkostí. V zásade všetko, čo je vysoko kyslé a príde do kontaktu so zubami, spôsobí určitú eróziu zubov. Ak sú ranné nevoľnosti v tehotenstve časté a spôsobujú zvracanie, je potrebné neutralizovať kyslé prostredie v ústnej dutine. Zuby by sa nemali okamžite čistiť, pretože to odstráni zmäknutú vrstvu zubnej skloviny. Namiesto toho je vhodné vypláchnuť ústa vodou, prípadne sódou bikarbónovou na neutralizáciu kyseliny v ústach, čím sa minimalizuje riziko vzniku ďalšej erózie. Existujú tiež zubné pasty s remineralizačným účinkom, ktoré napomáhajú absorbovaniu minerálov.

Sucho v ústach sa môže vyskytnúť z mnohých dôvodov a počas tehotenstva je veľmi bežné. Sliny pomáhajú neutralizovať pôsobenie kyseliny po konzumácii cukrov a tiež prispievajú k udržiavaniu ústnej dutiny v optimálnom stave. Sliny slúžia aj ako ochranná tekutina, ktorá čistí sliznice, má antimikrobiálny účinok a okrem toho obsahom minerálov čiastočne remineralizuje zubnú sklovinu. Nedostatočná tvorba slín vedie k zvýšenej kazivosti zubov. Aby sa tomu zabránilo, je dôležité dodržiavať pitný režim a takisto minimalizovať príjem sladkých jedál a nápojov. Pri ortodontickej liečbe kovovými strojčekmi sa tento problém ešte znásobuje, pretože sa zuby ťažko čistia, čo vedie k vzniku lézií – bielych škvŕn na povrchu zubov. Následne po sňatí kovového strojčeka zuby zostávajú sfarbené a nezdravé. Naproti tomu priesvitné strojčeky napomáhajú jednoduchému čisteniu zubov.

Dokumenty


Všeobecné obchodné podmienky
Ochrana osobných údajov
Právna ochrana duševného vlastníctva
Ako používame cookies
Návod na používanie strojčeka