Táto stránka používa cookies za účelom zlepšenia funkcionality. Viac info Súhlasím

Som príliš starý na liečbu neviditeľným strojčekom?

Som príliš starý na liečbu neviditeľným strojčekom?

Stručne povedané, nie, nikdy nie ste príliš starý pre liečbu priesvitným strojčekom, alignerom. Váš zubný lekár zvažuje pri vypracúvaní Vášho liečebného plánu mnoho premenných, ale vek je zriedkavo rozhodujúcim faktorom. Liečba neviditeľným strojčekom môže byť rovnako úspešná pre dospelých, aj dospievajúcich pacientov. V priemere, jeden z troch ortodontických pacientov je dospelý.

Vek pre liečbu neviditeľným strojčekom

U detí je odporúčaný priemerný vek vhodný pre nosenie strojčeka od 10 do 14 rokov. Jedným z dôvodov tohoto odporúčania je fakt, že deti majú stále sa vyvíjajúce kosti. Kosti v ich tvári a čeľusti sú pružnejšie a poddajnejšie, čo uľahčuje zmenu ich tvaru a pohyb zubov. To však neznamená, že čeľuste a zuby dospelých pacientov nie je možné korigovať. Vďaka pokrokom v dentálnej technológii je možné vyriešiť problémy so zubami alebo so skusom aj vo veku 40 či 50 rokov.

Či už máte 8 alebo 80 rokov, pohyb zubov v kosti je rovnaký fyziologický proces. Mnoho ortodontických problémov je možné napraviť rovnako ľahko u dospelých, ako u dospievajúcich. Dospelí majú hustejšie kostné tkanivo než deti, takže liečba môže trvať trochu dlhšie, ale vek nie je prekážkou pohybu zubov. Najväčší rozdiel v liečbe dospelých oproti liečbe dospievajúcich je v dĺžke liečby, a to v dôsledku zrelosti a hustoty kostí u dospelých.

Dospelí pacienti môžu mať výplne, chýbajúce zuby, nesprávne tvarované alebo opotrebované zuby, alebo iné ochorenia zubov či ústnej dutiny. Niektoré lieky a návyky, ako je fajčenie, zaťaté alebo brúsené zuby alebo jazyk, môžu ovplyvniť výsledok liečby. Je bežné, že zubní lekári spolupracujú s inými odborníkmi na koordinácii starostlivosti o ústnu dutinu pacienta. Aby niektorí dospelí pacienti dosiahli optimálny dentálny stav, stomatológ spolupracuje aj s inými zubnými špecialistami, ako sú napríklad stomatochirurgovia, či parodontológovia.

Liečba priesvitným strojčekom je vhodná aj pre pacientov so zubnými implantátmi a korunkami. U pacientov s chýbajúcimi zubami sa liečba neviditeľným strojčekom niekedy dokonca odporúča ako vhodný spôsob ako presunúť zuby na svoje ideálne miesta pred zavedením zubného implantátu.

Dĺžka liečby neviditeľným strojčekom u dospelých závisí od mnohých faktorov, vrátane závažnosti prípadu. Všeobecne platí, že komplexná liečba trvá jeden až dva roky. Vďaka digitálnemu plánovaniu liečby a moderným ortodontickým možnostiam pre dospelých pacientov je možné eliminovať veľa mechanických neefektívností pre urýchlenie doby liečby a lepšie a stabilnejšie výsledky.

Dokumenty


Všeobecné obchodné podmienky
Ochrana osobných údajov
Právna ochrana duševného vlastníctva
Ako používame cookies
Návod na používanie strojčeka